Śląska Nagroda Jakości Szybka Terapia Narodowy Fundusz Zdrowia Ceryfikat 2015/47 ISO 9001ISO 9001 "Kompleksowość, wysoka jakość, bezpieczeństwo
- by ratować, leczyć, uczyć"
Działalność

Oddział Położniczo-Ginekologiczny

 

  Z uwagi na liczne pytania, informujemy, że ze względu na zagrożenie epidemiczne porody rodzinne w naszym Szpitalu nadal nie są możliwe. Wszelkie zmiany organizacyjne wprowadzane są w trosce o bezpieczeństwo naszych Pacjentek i Personelu, wobec czego prosimy o wyrozumiałość oraz śledzenie wszelkich komunikatów.

 

Lekarz Zarządzający Oddziałem:
lek. Michał Oleś - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii
+48 32 47 84 430 

Położna Oddziałowa:
mgr Joanna Kuźnik - specjalista pielęgniarstwa rodzinnego
+48 32 47 84 431 

Starsi Asystenci:
lek. Tomasz Dembnicki - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii,
lek. Bogdan Małolepszy - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii,
lek. Jolanta Woźniak - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii,
lek. Leonard Krufczyk – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii,
lek. Anna Szostak – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii,
dr n. med. Marek Różalski – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii,
dr n. med. Andrzej Rutkowski – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii,
lek. Aurelia Wieczorek – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii,
lek Eligiusz Plewka – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii,
lek. Mariusz Kołodziej – asystent, I stopień specjalizacji w dziedzinie położnictwa i ginekologii,
lek. Marta Szulińska – specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii

Młodszy Asystent:
lek. Diana Mustafa
lek. Dominika Orszulak
lek. Agata Sidło-Stawowy
lek. Piotr Dyrda

Telefony
+48 32 47 84 432 Sekretariat Oddziału
+48 32 47 84 433 Dyżurka Lekarska I
+48 32 47 84 583 Dyżurka Lekarska II
+48 32 47 84 586 Dyżurka położnych na Trakcie Porodowo-Operacyjnym
+48 32 47 84 585 Dyżurka położnych na Oddziale Położniczym
+48 32 47 84 435 Dyżurka położnych na Oddziale Ginekologii
+48 32 47 84 431 oraz 695 707 000 Informacje i zapisy do Szkoły Rodzenia
+48 32 47 84 431 Poradnia Laktacyjna

Charakterystyka oddziału:
Oddział Położniczo – Ginekologiczny posiada II stopień referencyjności. 
W ODDZIALE ZNAJDUJĄ SIĘ M. IN.:

Co zabrać ze sobą do porodu?
Metody łagodzenia bólu porodowego
Poród rodzinny
Trakt Porodowo–Operacyjny zawiera w swoich strukturach Izbę Przyjęć Położniczą, dwie sale porodowe jednostanowiskowe, salę operacyjną do wykonywania cięć cesarskich. Sale porodowe wyposażone są w stanowiska do resuscytacji noworodka, aparaturę do monitorowania stanu płodu i przebiegu porodu, sprzęt ułatwiający poród. Rodząca może korzystać ze środków uśmierzających ból takich jak: gaz „rozweselający” Entonox, czy aparat do elektrostymulacji Tens.
Szkoła Matek
Wskaźniki skutecznego karmienia
Położnictwo. Oddział dysponuje 17 łóżkami, w tym dwoma stanowiskami intensywnego nadzoru położniczego, sale są dwu i trzyosobowe. W oddziale od lat obowiązuje system rooming-in, zdrowe noworodki przebywają ze swoimi matkami. Położne prowadzą program edukacyjny dla młodych mam, uczą kąpieli i pielęgnacji noworodka oraz zasad naturalnego karmienia piersią. Przy oddziale położniczym bezpłatnie działa Szkoła Rodzenia i Poradnia Laktacyjna
Program Szkoły Rodzenia Szkoła Rodzenia. W Szkole Rodzenia położne przygotowują do świadomego przeżycia narodzin dziecka, prowadzą gimnastykę oddechową i relaksacyjną, omawiają naturalne metody łagodzenia bólu porodowego, uczą pielęgnacji maluszka, promują zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.
Poradnia Laktacyjna
Wskaźniki skutecznego karmienia
Poradnia Laktacyjna. Zadaniem Poradni Laktacyjnej jest udzielanie fachowej pomocy w zakresie karmienia noworodka.
  Patologia Ciąży. W oddziale leczone są kobiety ciężarne z zagrażającym poronieniem, porodem przedwczesnym oraz z powodu innych schorzeń występujących w okresie ciąży, stanowiących zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu, a także mogących stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia kobiety ciężarnej.
Co zabrać ze sobą do szpitala? Ginekologia wraz z Patologią Ciąży dysponuje 27 łóżkami. W oddziale prowadzi się diagnostykę, leczenie i zabiegi w zakresie schorzeń ginekologicznych, wykonuje się kolposkopię i histeroskopię. Leczenie chirurgiczne obejmuje zabiegi operacyjne kobiet ze schorzeniami narządu rodnego techniką klasyczną i laparoskopową.

Oddział Położniczo – Ginekologiczny zapewnia wysoki poziom opieki również nad noworodkiem, współpracuje z Oddziałem Neonatologicznym II stopień referencyjności oraz z Oddziałem Intensywnej Terapii Dziecięcej. Ponadto współpracuje również z Oddziałem Nefrologiczno - Wewnętrznym, Gastrologiczno - Wewnętrznym (diagnostyka endoskopowa), Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, pracownią tomografii komputerowej oraz pracownią rezonansu magnetycznego.

Na terenie Szpitala odbywają się kursy dla położnych: specjalistyczne Resuscytacja krążeniowo-oddechowa noworodka, Edukacja i wsparcie kobiety w okresie laktacji, kursy kwalifikacyjne i dokształcające z pielęgniarstwa operacyjnego, kursy dokształcające z zakresu prowadzenia zajęć w szkole rodzenia, kursy kwalifikacyjne z pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych.

Lekarze Oddziału Położniczo – Ginekologicznego przyjmują pacjentki od poniedziałku do piątku w  Ginekologicznej Poradni Przyszpitalnej.

Pacjenci na czas pobytu w szpitalu mają możliwość przechowania ubrań oraz rzeczy wartościowych w depozycie usytuowanym przy Izbie Przyjęć. Rzeczy zdeponowane wydawane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:30.