Śląska Nagroda Jakości Szybka Terapia Narodowy Fundusz Zdrowia Ceryfikat 2015/47 ISO 9001ISO 9001 "Kompleksowość, wysoka jakość, bezpieczeństwo
- by ratować, leczyć, uczyć"
Aktualności
17.08.2022

Odwiedziny w szpitalu - empatia i zdrowy rozsądek to podstawa!

Stan zagrożenia epidemiologicznego nadal trwa. Koronawirus nas nie opuścił i musimy o tym pamiętać. Jeszcze do niedawna, ze względu na wysoką liczbę zakażeń, odwiedziny w szpitalu były niemożliwe, a pomocy udzielano również osobom cierpiącym na COVID-19. Dziś WSzS Nr 2 funkcjonuje normalnie, natomiast przypadki zakażeń wśród pacjentów nadal się zdarzają. Nie bez powodu na terenie szpitali wciąż obowiązuje nakaz Ministra Zdrowia korzystania z masek zasłaniających usta i nos, kładzie się nacisk na mycie i dezynfekcję rąk oraz na przestrzeganie zasad odwiedzin. Lecz nie chodzi tu tylko o zasady higieny… również o odpowiedzialne zachowanie i rozsądek.


-Jak w każdej instytucji, także w szpitalu należy się odpowiednio zachowywać. Prawa Pacjenta umożliwiają odwiedziny, ale niestety niejednokrotnie obserwowałem jak do pacjenta, który nazajutrz miał być wypisany, przychodziła cała rodzina z dziećmi, które znudzone długą wizytą biegały po sali chorychmówi dr n. med. Józef Danek Zastępca Dyrektora ds. lecznictwa WSzS Nr 2 - odwiedziny powinny służyć pacjentowi jako wsparcie w trudnej chwili, a nie być towarzyskim spotkaniem, które dodatkowo nie pozwala innym pacjentom na sali wypocząć. Te osoby nie przebywają w placówce dla rozrywki. Może być tak, że sąsiad z łóżka obok cierpi, albo jest w cięższym stanie i potrzebuje spokoju, a liczna grupa odwiedzających ten spokój zakłóca. Empatia i zdrowy rozsądek to podstawa!


Jak więc zachować się podczas odwiedzin?


Najlepiej ograniczyć się do krótkiej wizyty w bardzo wąskim gronie, zachować ciszę i spokój, pocieszyć chorego, przynieść mu najpotrzebniejsze rzeczy. Warto też rozważyć czy wizyta osobista jest konieczna – jeżeli pacjent przebywa w szpitalu dwa, trzy dni to z pewnością wystarczy zatelefonować ze słowami wsparcia. Dzieci nieraz nie rozumieją powagi sytuacji, więc o ile to nie jest konieczne, lepiej niech zostaną w domu. Ważne jest, aby zapytać wcześniej w jakich godzinach można przyjść na oddział, żeby uniknąć pory posiłków, badań, wizyty lekarskiej itp. Jeżeli na sali pojawi się lekarz, pomieszczenie należy opuścić, gdyż prawdopodobnie będą przekazywane informacje o stanie zdrowia, często nie tylko naszej bliskiej osoby, ale też pozostałych.


-Trzeba pamiętać, że koronawirus nadal istnieje, nie zniknął. Bądźmy zatem odpowiedzialni i dbajmy o siebie, bliskich i innych pacjentów. Umycie i dezynfekcja rąk, czy założenie maski ochronnej na kilkanaście/kilkadziesiąt minut przebywania na terenie szpitala, to nie jest wielkie poświęcenie przy zmniejszeniu ryzyka zakażenia siebie lub innych osób, w tym często poważnie chorych, osłabionych i o obniżonej odporności podkreśla Józef Danek.


Apelujemy zatem o rozsądek, odpowiedzialność oraz kulturę osobistą podczas odwiedzania chorych w szpitalu. Miejmy na uwadze poszanowanie godności innych pacjentów, zdrowie swoje i pozostałych osób.


tel. 32 47 84 200
fax 32 47 84 506
szpital@wss2.pl
Zobacz mapę

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2
w Jastrzębiu-Zdroju


Aleja Jana Pawła II 7
44-330 Jastrzębie-Zdrój
woj. śląskie
Deklaracja dostępności
NIP 633-10-45-778
REGON 272790824
KRS 0000048508
RPWDL 000000013057