Śląska Nagroda Jakości Szybka Terapia Narodowy Fundusz Zdrowia Ceryfikat 2015/47 ISO 9001ISO 9001 "Kompleksowość, wysoka jakość, bezpieczeństwo
- by ratować, leczyć, uczyć"
Aktualności
10.01.2022

Serce w smartfonie - w WSS Nr 2 wszczepiono najnowocześniejszy kardiowerter-defibrylator

Błyskawiczny rozwój Oddziału Kardiologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny m Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju to fakt. Od ponad roku na oddziale kierowanym przez doktora Henryka Sobocika wykonywane są zabiegi wszczepienia stymulatora serca, a dodatkowym udogodnieniem dla pacjentów jest utworzenie pracowni kontroli urządzeń wszczepialnych. W ramach programu KOS-zawał, pacjenci po zawale mięśnia sercowego są objęci stałą, roczną opieką. Kolejnym krokiem było rozpoczęcie wykonywania zabiegów ablacji. Ale na tym nie koniec.


Niedawno po raz pierwszy w WSS Nr 2 wszczepiono kardiowerterter-defibrylator. Zabieg wykonał dr hab. n. med. Adam Sokal - specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a asystował mu lek. Jakub Nawrocki z oddziału kardiologii WSS Nr 2. 56-letni pacjent w drugiej dobie hospitalizacji został wypisany do domu.


- Wszczepialny kardiowerter-defibrylator (inaczej ICD) to urządzenie, które ma zdolność rozpoznawania groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca oraz przerwania tych arytmii za pomocą impulsu elektrycznego. Niejednokrotnie jest to zabieg ratujący życie, ponieważ zaburzenia pracy serca mogą doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia, a w efekcie nawet do śmierci. Operacja jest mało inwazyjna i odbywa się w znieczuleniu miejscowym co oznacza, że pacjent podczas zabiegu jest przytomny i pozostaje w kontakcie z zespołem.  – mówi Jakub Nawrocki


Samo urządzenie jest niezwykle nowoczesne, gdyż posiada opcję transmisji danych technologią bluetooth. Oznacza to, że pacjent będzie miał podgląd parametrów w swoim smartfonie za pomocą darmowej aplikacji. Możliwość ta zostanie uruchomiona przy pierwszej kontroli, podczas której pacjent zostanie również przeszkolony z obsługi aplikacji.  W przyszłości dane z aplikacji będą automatycznie przesyłane poprzez system teletransmisji, co umożliwi lekarzom szybką reakcję na niepokojące sygnały.


Leczenie zaburzeń rytmu serca nie kończy się oczywiście na przeprowadzeniu odpowiedniego zabiegu. Ważna jest późniejsza opieka ambulatoryjna. Dużym udogodnieniem dla naszych pacjentów jest możliwość kontroli kardiowertera w ramach poradni przyszpitalnej przypomina Henryk Sobocik. 


tel. 32 47 84 200
fax 32 47 84 506
szpital@wss2.pl
Zobacz mapę

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2
w Jastrzębiu-Zdroju


Aleja Jana Pawła II 7
44-330 Jastrzębie-Zdrój
woj. śląskie
Deklaracja dostępności
NIP 633-10-45-778
REGON 272790824
KRS 0000048508
RPWDL 000000013057