Śląska Nagroda Jakości Szybka Terapia Narodowy Fundusz Zdrowia Ceryfikat 2015/47 ISO 9001ISO 9001 "Kompleksowość, wysoka jakość, bezpieczeństwo
- by ratować, leczyć, uczyć"
Aktualności
20.12.2021

Nowe możliwości leczenia zaburzeń rytmu serca w WSS Nr 2

     W sobotę 18.12.2021 r.  w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju po raz pierwszy przeprowadzono zabieg ablacji. Operatorami byli lek. Gracjan Pytel, specjalista kardiolog z Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz dr n. med. Grzegorz Mencel - specjalista w dziedzinie kardiologii WSS Nr 2. Pacjentem był 64 – letni mężczyzna, który cierpiał na napadowe migotanie przedsionków.
     Ablacja oznacza zniszczenie, a ablacja to zniszczenie podłoża zaburzeń rytmu w sercu. Arytmia to dolegliwość, którą cechuje przyśpieszenie, zwolnienie czy nieregularność w funkcjonowaniu serca.  U niektórych pacjentów przebiega zupełnie bezobjawowo, natomiast u innych bywa stanem zagrażającym życiu.


   „Najczęściej występującym zaburzeniem rytmu serca jest migotanie przedsionków.  Jedną z metod leczenia jest ablacja przezskórna. Stanowi uznaną alternatywę dla przewlekłego leczenia farmakologicznego i jest bardziej skuteczna. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Przez nakłucie skóry w pachwinie wprowadza się cewniki przezżylnie, a następnie do serca. W sercu odnajdujemy miejsce, które generuje zaburzenia rytmu i je niszczymy”mówi Henryk Sobocik, lekarz zarządzający Oddziałem Kardiologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

   Zabieg ablacji ma na celu wytworzenie w sercu drobnych blizn, które mają zatrzymać przewodzenie nieprawidłowych sygnałów elektrycznych. Sygnały te powodują nieregularne bicie serca. W niektórych arytmiach skuteczność tego zabiegu przekracza 90 proc. Dodatkowo są to zabiegi krótkie i niewymagające długiej hospitalizacji, a bardzo często dające pełne wyleczenie pacjenta.

   „Oddział kardiologiczny naszego szpitala stale się rozwija. Nieco od ponad roku wykonujemy zabiegi wszczepienia stymulatora serca, a dodatkowym udogodnieniem dla pacjentów jest możliwość kontroli kardiostymulatorów w ramach poradni przyszpitalnej.  W ramach programu KOS-zawał opiekujemy się również pacjentami po zawale mięśnia sercowego. Kolejnym krokiem było rozpoczęcie wykonywania zabiegów ablacji. Planujemy również w najbliższej przyszłości implantacje kardiowerterów-defibrylatorów. Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, dlatego nasz oddział stara się mocno wychodzić naprzeciw tym statystykom i uruchamia nowe możliwości diagnostyki i leczenia pacjentów” - podsumowuje Henryk Sobocik.

  


tel. 32 47 84 200
fax 32 47 84 506
szpital@wss2.pl
Zobacz mapę

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2
w Jastrzębiu-Zdroju


Aleja Jana Pawła II 7
44-330 Jastrzębie-Zdrój
woj. śląskie
Deklaracja dostępności
NIP 633-10-45-778
REGON 272790824
KRS 0000048508
RPWDL 000000013057