Śląska Nagroda Jakości Szybka Terapia Narodowy Fundusz Zdrowia Ceryfikat 2015/47 ISO 9001ISO 9001 "Kompleksowość, wysoka jakość, bezpieczeństwo
- by ratować, leczyć, uczyć"
Aktualności
13.10.2020

Pierwszy taki w Polsce, najwyższej klasy sprzęt do walki z koronawirusem został uruchomiony w naszym szpitalu.

    Walka z koronawirusem trwa już od wielu miesięcy, wprowadzono wiele zmian organizacyjnych mających za zadanie chronić naszych pacjentów przed zakażeniem. Pielęgniarki, lekarze, ratownicy sanitariusze ratują zdrowie i życie pacjentów z wielkim zaangażowaniem, w kombinezonach, maskach, fartuchach, przyłbicach, rękawiczkach.

     Koronawirus jest w naszym szpitalu, codziennie zdarzają się przypadki zakażonych pacjentów, czy osób z personelu. W takiej sytuacji, po wdrożeniu odpowiednich procedur chroniących inne osoby przed chorobą, konieczne jest przygotowanie pomieszczeń do ponownego przyjęcia pacjentów.
Dyrekcja szpitala podjęła decyzję o przeznaczeniu części środków pochodzących z funduszy unijnych na zakup sprzętu, który pozwoli na przeprowadzenie szybkiego i bardzo skutecznego procesu dekontaminacji pomieszczeń.


     Nowe urządzenie VICTORY wykorzystuje Technologie STERIS VHP, a czynnikiem sterylizującym jest nadtlenek wodoru w postaci gazu. Po odpowiednim przygotowaniu nawet dużego pomieszczenia niszczy wszelkie formy życia drobnoustrojów, w tym wszystkie formy bakterii wegetatywnych, spor bakteryjnych, grzybów i wirusów. Jednym zdaniem – zabija wszystko. Taki proces nazywamy biodekontaminacjąmówi Agnieszka Gilga, Kierownik Centralnej Sterylizatorni i Pełnomocnik ds. Jakości Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.


   Personel obsługujący maszynę został już przeszkolony,  a proces dekontaminacji przeprowadzono już kilkukrotnie. Viktor – bo taką nazwą ochrzcili nową aparaturę pracownicy Centralnej Sterylizatorni, znajdzie zastosowanie w oddziałach szpitala, na bloku operacyjnym, zakładzie diagnostyki obrazowej, wszędzie tam, gdzie będzie taka potrzeba.


Tego typu urządzenie, wykorzystujące najnowsze dostępne technologie jest w posiadaniu kilku placówek w Polsce, jednak co warto podkreślić nasz szpital jako pierwszy w Polsce uruchomił i używa tą aparaturę. W obliczu epidemii jest to duży krok do zapewnienia naszym pacjentom bezpieczeństwa, a placówce -  szybkiego i bezpiecznego powrotu do standardowej pracy.