Śląska Nagroda Jakości Szybka Terapia Narodowy Fundusz Zdrowia Ceryfikat 2015/47 ISO 9001ISO 9001 "Kompleksowość, wysoka jakość, bezpieczeństwo
- by ratować, leczyć, uczyć"
Aktualności
14.07.2020

Kolejny krok w rozwoju chirurgii ogólnej w naszym szpitalu

Specjaliści z Oddziału Chirurgii Ogólnej naszego szpitala po raz pierwszy dokonali zabiegu zespolenia jelita grubego wewnątrz jamy brzusznej. Było to możliwe dzięki zastosowaniu jelitowych staplerów endoskopowych i staplera okrężnego. Ponadto lekarze specjaliści musieli zostać odpowiednio przeszkoleni i przygotowani. 
 
Onkologiczne zabiegi laparoskopowe na jelicie grubym wykonujemy od ponad 2 lat jednak  do tej pory wykonywaliśmy podczas tych zabiegów zespolenia jelitowe na zewnątrz jamy brzusznej. Podczas zabiegu wykonywanego nowa technika wykonaliśmy połączenie dwóch odcinków jelita grubego wewnątrzbrzusznie – tłumaczy lekarz zarządzający oddziałem chirurgii ogólnej – Artur Ploch
 
Jakie korzyści wynikają z nowego sposobu przeprowadzania tej operacji?
 Takie zabiegi wiążą się z mniejszym urazem - zamiast dużego (25-30 cm) cięcia na brzuchu wykonywane są tylko drobne nacięcia do prowadzenia kamery i manipulatorów, a sam guz jelita usuwany jest przez poszerzone do 5 cm jedno z nacięć. Skutkuje to mniejszymi dolegliwościami bólowymi, lepszą wentylacją w okresie pooperacyjnym. 
 
Pozostałe profity z laparoskopowej chirurgii to szybszy powrót do sprawności, do pełni zdrowia i do pracy, mniejsze ryzyko przepuklin brzusznych czy okołooperacyjnego zaplenia płuc. To kolejny, drobny krok w rozwoju chirurgii laparoskopowej w jastrzębskim szpitalu.