Śląska Nagroda Jakości Szybka Terapia Narodowy Fundusz Zdrowia Ceryfikat 2015/47 ISO 9001ISO 9001 "Kompleksowość, wysoka jakość, bezpieczeństwo
- by ratować, leczyć, uczyć"
Aktualności
17.07.2019

W Jastrzębiu kompleksowo zajmujemy się matką i dzieckiem ZOBACZ WIDEO

Rozmowa z Robertem Rychelem, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu Zdroju

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 należy do nielicznych ośrodków w Polsce, które zapewniają kompleksową opiekę medyczną dzieciom. Jak działa ten system w Jastrzębiu-Zdroju?
Kompleksowe podejście daje ogromny komfort przyszłym matkom i dzieciom. Kiedy kobieta dowiaduje się, że zostanie mamą, otrzymuje z naszej strony opiekę w ramach Poradni Ginekologicznej, a gdy jest taka  potrzeba, również na oddziale ginekologiczno – położniczym.

W tym miejscu mamy pierwszy etap opieki nad matką i dzieckiem...
Tak. Kobieta korzysta z konsultacji w poradni, a w razie zagrożenia zdrowia, jest hospitalizowana na oddziale ginekologiczno - położniczym. Kolejny element to Szkoła Świadomego Rodzicielstwa, gdzie panie są przygotowywane do porodu. Mogą również skorzystać z poradni laktacyjnej.

Dziecko przychodzi na świat i co dalej?
Rodzi się zdrowe i oby więcej nie trafiło do nas. W życiu bywa jednak różnie. Najmłodsi pacjenci są hospitalizowani na oddziale pediatrycznym - otwartym niedawno, świetnie wyposażonym i ze znakomitą kadrą, służy dzieciom w wieku od 0 do 18 lat.

A czym zajmuje się oddział neonatologiczny, który również działa w szpitalu?
Mamą i jej nowo narodzonym dzieckiem. Tam przyjmujemy również noworodki, które wymagają bardziej skomplikowanego leczenia np. wcześniaki. Rodzice mają świadomość, że w naszym szpitalu ich pociechy uzyskają kompleksową pomoc wysokiej klasy specjalistów. Jeśli sytuacja jest bardzo kryzysowa, mały pacjent trafia na oddział intensywnej terapii dziecięcej – innymi słowy - oiom dziecięcy. W razie potrzeby,  zazwyczaj można skonsultować się z kardiologiem,  laryngologiem czy lekarzem innej jeszcze specjalności. Bo wszystko to znajduje się w jednym miejscu. Dziecka nie trzeba przewozić do innego budynku czy  miasta. Ci lekarze znają się, tworzą na swych oddziałach małe zespoły medyczne. A te z kolei jeden duży zgrany team, który konsultuje się wzajemnie. Drugi szpital w województwie śląskim, który ma wszystkie te elementy, znajduje się w Częstochowie.

Dużym atutem oddziałów dziecięcych działających w jastrzębskim szpitalu jest najwyższej klasy personel medyczny i nowoczesna aparatura...
To prawda. Mamy naprawdę wysokiej klasy specjalistów. Myślę, że to efekt lat pracy pod kierownictwem ordynatorów oddziałów, którzy budowali swoje zespoły. Nasi doświadczeni lekarze i pielęgniarki wychowują młodszą kadrę. Na oddziałach korzystamy z najnowocześniejszej aparatury, co razem wzięte zapewnia matkom i dzieciom znakomitą opiekę medyczną.