Śląska Nagroda Jakości Szybka Terapia Narodowy Fundusz Zdrowia Ceryfikat 2015/47 ISO 9001ISO 9001 "Kompleksowość, wysoka jakość, bezpieczeństwo
- by ratować, leczyć, uczyć"
Aktualności
09.05.2019

Dłonie to największy nośnik zarazków! Światowy Dzień Higieny Rąk

Mycie rąk to jedna z najbardziej skutecznych i zarazem najprostsza z metod zapobiegania zatruciom pokarmowym, grypie, chorobom pasożytniczym i skórnym. Niestety często jest bagatelizowana, a przecież brudne dłonie są źródłem prawie 90% chorób i zakażeń na całym świecie. Myśląc o najbrudniejszych przedmiotach, z którymi możemy mieć styczność często pierwsza przychodzi nam do głowy deska sedesowa. Jak jest w rzeczywistości?

Najbrudniejsze przedmioty to telefon, pilot do telewizora, klawiatura komputera, rączki wózków sklepowych, pieniądze i wiele innych przedmiotów które dotykamy każdego dnia. To ręce stają się nośnikiem wielu niebezpiecznych szczepów bakterii, rotawirusów czy pasożytów.

Obchodzony 5 maja Światowy Dzień Higieny Rąk jest dobrym momentem, aby przypomnieć sobie o tym podstawowym elemencie profilaktyki zdrowotnej. Przy stoisku, mieszczącym się w głównym wejściu do naszego Szpitala Pani Mariola Antończyk z Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych udzielała porad w zakresie prawidłowej techniki mycia i dezynfekcji rąk. Możliwe było również sprawdzenie efektu stosowania zaprezentowanych zasad pod specjalną lampą, której światło wskazywało pominięte obszary.