Śląska Nagroda Jakości Szybka Terapia Narodowy Fundusz Zdrowia Ceryfikat 2015/47 ISO 9001ISO 9001 "Kompleksowość, wysoka jakość, bezpieczeństwo
- by ratować, leczyć, uczyć"
Aktualności
18.04.2019

Poradnia Laktacyjna

    Wątpliwości i problemy związane z karmieniem piersią to często powód zmartwień i niepokojów młodych mam. Choć karmienie piersią to jedna z najbardziej naturalnych czynności pod słońcem, to jednak na początku niemal każda młoda mama potrzebuje wsparcia.

    Pierwsze karmienie noworodka piersią, jeśli nie wystąpiły poważne komplikacje podczas porodu, powinno nastąpić w ciągu pierwszych chwil po porodzie. Bezpośrednio po porodzie noworodek kładziony jest na piersiach mamy w kontakcie  „skóra do skóry”. Zaleca się aby kontakt mamy i noworodka trwał przynajmniej dwie godziny. W tym czasie na ciele maluszka osiadają bakterie matki, które chronią je przed innymi bakteriami z otoczenia i zapobiegają zakażeniom w późniejszym okresie. Dodatkowo noworodek poznaje nowy świat - zapach mamy, rytm jej serca, co daje mu poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i wycisza.
Niedoświadczonej mamie w pierwszym przystawieniu dziecka do piersi pomoże położna lub doradca laktacyjny
Ważnym elementem jest wybór pozycji do karmienia. Należy pamiętać, że liczy się przede wszystkim wygoda, w pozycji leżącej na boku podczas karmienia, plecy powinny być wyprostowane, głowa oparta na poduszce; w pozycji siedzącej -najwygodniej jeśli nogi mamy karmiącej wsparte są na podnóżku - podpowiada Położna Oddziałowa Joanna Kuźnik. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi Poradnię Laktacyjną przy Oddziale Położniczo-Ginekologicznym. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
  Jastrzębska położna radzi -Kiedy poczujesz się komfortowo, sprawdź, jak leży maluszek. Jego brzuszek powinien przylegać do twojego ciała, a buzia kierować się w stronę piersi. Zwróć uwagę, czy główka, plecki i pośladki dziecka znajdują się w jednej linii.
Nieco inaczej wygląda pierwsze karmienie po cesarskim cięciu. Z uwagi na to, że znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe wiąże się z leżeniem w łóżku na wznak,  prawdopodobnie będziesz potrzebowała pomocy położnej.
Połóż się na plecach z głową dość wysoko na poduszce (ale nie wyżej niż poziom tułowia). Wzdłuż swojego ciała połóż maluszka na poduszce. Twoje ramię (podparte poduszkami) powinno podpierać dziecko z boku a jego główka leżeć na nim. Dzięki temu buzia noworodka będzie znajdowała się na wysokości piersi – radzi ekspertka
Kolejne karmienie po cięciu cesarskim na ogół odbywa się już np. w pozycji półleżącej opierając się o wysoko ułożone poduszki. Ważne jest aby zmniejszysz napięcie brzucha i rany pooperacyjnej. Osiągniesz to wkładając pod kolana  małą poduszkę, a pod stopy – wałeczek. Na brzuchu połóż większą poduszkę, a na niej ułóż maluszka (ochronisz ranę pooperacyjną). Co dalej? Kieruj się zasadami pozycji klasycznej po porodzie fizjologicznym.
Jak często karmić piersią?
Joanna Kuźnik przekonuje, że karmienie piersią powinno odbywać się na żądanie, co oznacza, że niemowlę dostaje pokarm mamy zawsze wtedy, gdy się tego domaga oraz aby trwało tak długo, jak potrzebuje tego niemowlę. Należy kontrolować godziny przystawiania do piersi i budzić dziecko na karmienie, gdy w pierwszych tygodniach życia dziecko domaga się jedzenia rzadziej niż 8 razy na dobę lub w przypadku gdy u maluszka wystąpiła żółtaczka fizjologiczna (dziecko może w takiej sytuacji przespać głód).
Niejedna mama niepokoi się, czy ma wystarczająco dużo pokarmu. Aby móc obiektywnie stwierdzić czy maluszek jest odpowiednio karmiony Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią opracował wskaźniki skutecznego karmienia, dostępne na stronie www.laktacja.pl
Karmienie piersią nie zawsze jest łatwe. Jeżeli napotykasz na swojej drodze problemy – nie jesteś sama. Czasem najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się po pomoc do Poradni Laktacyjnej.  
Poradnia Laktacyjna przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.
tel 32 47 84 431 -Położna Oddziałowa mgr Joanna Kuźnik