Śląska Nagroda Jakości Szybka Terapia Narodowy Fundusz Zdrowia Ceryfikat 2015/47 ISO 9001ISO 9001 "Kompleksowość, wysoka jakość, bezpieczeństwo
- by ratować, leczyć, uczyć"
Aktualności
09.04.2019

Wsparcie dla kobiet

 Położna środowiskowa jest wsparciem dla kobiety na każdym etapie życia również wtedy, gdy traci ona parasol ochronny z hormonów i wchodzi w okres zwany klimakterium.

Swoje doświadczenie Pani Ewa Darmolińska zbierała przez 40lat. Położną została gdyż od zawsze czuła wobec innych ogromną empatię, a pomoc im ofiarowana przynosiła wiele satysfakcji. Dziś pracuje w Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju jako położna środowiskowa, a pod swoją opieką ma wiele kobiet.
      - Położna środowiskowa ma za zadanie przeprowadzić kobietę przez wszystkie etapy życia. Przyszłą mamę przygotować na nową rolę w życiu, swoją wiedzą uzbroić ją w pewność siebie. Przeprowadzać wizyty domowe u mamy i jej dziecka, oraz wesprzeć ją w okresie połogu. Ale to nie wszystko. Ważnym aspektem jest również opieka pielęgnacyjna nad kobietą po operacji ginekologicznej lub onkologiczno – ginekologicznej. Ponadto ma fachową wiedzę jak przejść przez trudny okres menopauzy– wyjaśnia Pani Ewa.
    W czasie swojego całego życia kobieta przechodzi wiele zmian. Czasem trudno sobie z nimi poradzić. Menopauza zwana również klimakterium to naturalny proces.  Jest to czas specyficznych dolegliwości ginekologicznych i psychicznych. Ze swoimi wątpliwościami dotyczącymi samopoczucia i stanu zdrowia w tym okresie można się zwrócić do swojej położnej rodzinnej.  Ponadto są sposoby, aby złagodzić przykre objawy i pomóc organizmowi dostosować się do nowej sytuacji:
- Fitoestrogeny pomogą złagodzić dolegliwości. Są to naturalne hormony roślinne, których źródłem są m.in. produkty sojowe, dlatego powinny na stałe zagościć na Twoim talerzu. Warzywa takie jak marchew, seler, pietruszka pomogą na wahania wagi i problemy z koncentracją. Spadająca ilość hormonów powoduje, że wzrasta ryzyko wystąpienia osteoporozy. Aby jej zapobiegać, jedz i pij produkty zawierające wapń np. mleko, jogurty, sery, rośliny strączkowe. Ponadto wspieraj pracę serca i mózgu poprzez dietę bogatą w kwasy tłuszczowe Omega- 3. Znajdziesz je na przykład w rybach morskich – radzi specjalistka
Kobiety, które podczas przekwitania uprawiają aktywność fizyczną mają dobre samopoczucie i lepiej sypiają.
Ewa Darmolińska podpowiada- Ruch pomoże Ci rozładować napięcie psychiczne i dostarczy organizmowi energii. Zapobiegnie też rozwojowi miażdżycy, obniży ciśnienie tętnicze i zły cholesterol.
 Jest to niezwykle istotne, gdyż choroby serca są wymieniane jako jedne z najczęstszych dolegliwości klimakterium. Ćwiczenia usprawnią też stawy, zwiększą odporność i wyrównają poziom cukru we krwi oraz pomagają poprawić samopoczucie.  Jednak czasem objawy menopauzy, takie jak depresja, mogą być na tyle silne, że warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Pomocna może okazać się również odpowiednio dobrana terapia, której stosowanie prowadzi do polepszenia komfortu życia pacjentek. 
 - Hormonalna terapia zastępcza pomoże Ci załagodzić uboczne skutki menopauzy: uderzenia gorąca, rozdrażnienie, depresja, obniżenie koncentracji, zaburzenia snu, zmiany zanikowe w układzie moczowo- płciowym. Paniom, którym dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie polecam zwrócić się o poradę do swojego lekarza rodzinnego lub położnej rodzinnej - mówi ekspertka.
Wyboru swojego lekarza pierwszego kontaktu oraz położnej rodzinnej dokonujemy w Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, wypisując druk wyboru. Dwa razy w roku możemy bezpłatnie zmienić swoją decyzję. Warto wiedzieć, że wybór zespołu POZ nie musi opierać się na rejonizacji. Jeżeli wolisz lekarza, czy położną z odległej przychodni, możesz go wybrać. Pamiętaj również też o tym, że nie musisz wybierać lekarza, pielęgniarki i położnej w jednej przychodni.
Zachęcamy do złożenia deklaracji wyboru Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju
telefon: 32 47 84 215