Śląska Nagroda Jakości Szybka Terapia Narodowy Fundusz Zdrowia Ceryfikat 2015/47 ISO 9001ISO 9001 "Kompleksowość, wysoka jakość, bezpieczeństwo
- by ratować, leczyć, uczyć"
Aktualności
05.04.2019

DLACZEGO POWINNIŚMY UWAŻAĆ NA LEKI?

     Nie od dziś wiadomo, że zażywanie leków wszelkiego rodzaju wiąże się z narażeniem na skutki uboczne. Każdy z nas wie, że nie należy ich nadużywać. Ale jakie tak naprawdę mogą nas spotkać konsekwencje stosowania np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych? Może się zdarzyć, że nawet nieodwracalne.

     Anna Kurek Pielęgniarka Oddziałowa Stacji Dializ Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr2 w Jastrzębiu-Zdroju codziennie wspiera pacjentów, których życie już zawsze będzie związane z dializami. Mówi, że w niejednym przypadku można było uniknąć takiego losu.
    -Wszyscy zażywamy leki. Ich nadużywanie może prowadzić do wrzodów żołądka, chorób wątroby, czy uszkodzenia nerek. Uszkodzone nerki w początkowych etapach choroby nie alarmują nas żadnymi objawami. Nie wiemy, że są uszkodzone ! -  mówi pielęgniarka
    Najbardziej popularną i dostępną  grupą leków, które bardzo obciążąją nerki są niesteroidowe leki przeciwzapalne powszechnie stosowane w chorobach stawów lub przeciwbólowo. Dostępne są  bez recepty; np. fenoprofen, ibuprofen, leki przeciwbólowe zawierające fenacetynę lub paracetamol
    Wszyscy zażywamy tabletki przeciwbólowe. W wielu przypadkach bywają bardzo pomocne,  uwalniają nas od bólu zęba, głowy czy kręgosłupa.  Ale mogą być  naprawdę niebezpieczne. Wywołane przez te leki zaburzenia czynności nerek lub ich uszkodzenie są bardzo częste. Ich wynikiem mogą być różne nieprawidłowości, od niewielkich odchyleń w badaniach laboratoryjnych do ciężkiej niewydolności nerek wymagającej leczenia nerkozastępczego inaczej zdanego dializami. Ich przedawkowanie  może doprowadzić do niewydolności nerek, a często jest to proces nieodwracalny. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.
    Specjalistka Stacji Dializ tłumaczy - Często wiele specyfików zawiera tą samą substancję czynną, ale pod różnymi nazwami. Nieświadomy niczego pacjent zażywa leki, myśląc że za każdym razem ratuje się innym specyfikiem, tym czasem jest to jedna i ta sama substancja. I tak np. popularny Apap to nic innego jak Paracetamol czy Perfalgan zawarty jest również w takich lekach jak Acenol, Codipar, Megapar, Panadol, Pedicetamol, Efferalgan. Podobnie Ibuprofen, który zawierają również Axoprofen, Ibalgin, Ibum, Ibumax, Iburapid czy Nurofen.
    Dlatego ważne jest, aby nie nadużywać leków samemu lecząc przeziębienie czy różnego rodzaju bóle. Należy udać się do lekarza rodzinnego, który po badaniu zaleci odpowiednie leki, a pacjent będzie przestrzegał dawek i  godzin ich zażywania – wskazuje Pani Anna Kurek
Ważne przy przeziębieniach i różnego typu infekcjach przebiegających z gorączką jest to, aby prawidłowo nawodnić organizm. Nawodnienie jest szczególnie ważne jeśli w czasie choroby zażywamy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Takie działanie zapewni skuteczną ochronę naszym nerkom przed ich uszkodzeniem.
Czasem na profilaktykę jest już jednak za poźno I niezbędne jest wprowadzenie leczenia nerkozastępczego. Dializa nerek to zabieg wymagający od chorego dużej dyscypliny, ale pozwala on w znacznym stopniu na przedłużenie życia. W takim przypadku bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego ośrodka.
Stacji Dializ Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr2 w Jastrzębiu-Zdroju
Zgłoś sie pod numer 32 47 84 357 lub 32 4784 351