Śląska Nagroda Jakości Szybka Terapia Narodowy Fundusz Zdrowia Ceryfikat 2015/47 ISO 9001ISO 9001 "Kompleksowość, wysoka jakość, bezpieczeństwo
- by ratować, leczyć, uczyć"
Aktualności
28.03.2019

Leczenie botoksem

Specjalistka w dziedzinie neurologii z  WSS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju Anna Smołka o leczeniu spastyczności za pomocą tzw. botoksu.

Gdy nagle straszliwie zacznie Cię boleć głowa, pojawią się zawroty głowy lub poczujesz, że świat się chwieje, to mogą być sygnały udaru mózgu. Gdy coś będzie przeszkadzało Ci w mówieniu, nie zrozumiesz, co mówią inni a ręce odmówią posłuszeństwa, to również mogą być znaki, że zaatakował udar mózgu.
Ta choroba dotyka około 70 000 osób Polaków, najprawdopodobniej 400 000 ludzi żyje z jego trwałymi następstwami, a ona sama jest trzecią, jeśli chodzi o częstotliwość, przyczyną zgonów wśród dorosłych osób
Do najważniejszych czynników ryzyka powstania choroby, oprócz nadciśnienia tętniczego, należą otyłość, brak ruchu, cukrzyca, palenie papierosów i picie alkoholu. Do mózgu nie dopłynie odpowiednia ilość krwi, bo odpowiednia tętnica jej nie dostarczyła, albo gdy dopłynie jej za dużo, bo naczynie doprowadzające krew zostało uszkodzone. 8 na 10 przypadków to udary niedokrwienne.
W konsekwencji po udarze może wystąpić (najczęściej po jednej stronie ciała) niedowład lub porażenie mięśni twarzy, ręki i nogi i jakby „znieczulenie” twarzy, ręki i nogi. Równie często mamy do czynienia ze spastycznością
To nadmierne napięcie mięśni w przebiegu różnych chorób, powodujące niemożność swobodnego poruszania jak w kończynie zdrowej.  Może to spowodować trwałe przykurcze mięśni, stawów, zniekształcenia oraz kłopoty  z higieną – tłumaczy specjalistka w dziedzinie neurologii Anna Smołka - Problem ten dotyczy głównie osób po udarach mózgu, ale każde uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego może wywołać spastykę np. guz mózgu, stwardnienie rozsiane, urazy mózgu i rdzenia kręgowego, jak również może to wystąpić po operacjach mózgu.
 Jak można z tym walczyć?
Możliwości jest kilka, najważniejsza jest rehabilitacja ruchowa pod okiem zaangażowanego fizjoterapeuty. Wspomagająco można zastosować leczenie farmakologiczne. Część pacjentów uzyskuje częściową poprawę. Istnieje również nowoczesna metoda jaką jest zastosowanie tzw. botoksu  – wyjaśnia jastrzębska neurolożka
Na Oddziale Neurologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju dostępna jest terapia z zastosowaniem toksyny botulinowej, która wraz z odpowiednią rehabilitacją może dać naprawdę satysfakcjonujące rezultaty.
Jak do dokładnie wygląda?
 Najpierw jest wstępna kwalifikacja, aby rozstrzygnąć, czy ta terapia spowoduje zmniejszenie objawów spastyki. Ogólnie toksyna botulinowa podawana jest w wyznaczone mięśnie spastycznej kończyny górnej czy dolnej, w bardzo małej objętości jako zastrzyki. Lek działa około 3-4 miesięcy, po których należy tą terapię powtórzyć.  
Po przeprowadzonych iniekcjach chory wchodzi w cykl regularnych rehabilitacji, aby uzyskać możliwie najlepszą sprawność kończyny i powrót fizjologicznego ruchu – czy to ruchomości ręki czy to sprawnej pracy kończyny dolnej przy chodzeniu.
Czy terapia toksyną botulinową  boli?
Iniekcje mogą spowodować chwilowy ból i uczucie rozpierania w mięśniu, po terapii u niewielu i rzadko mogą być odczuwalne objawy pseudogrypowe, osłabienie, rozbicie, ale to szybko mija.
A efekty ?
Pani doktor Smołka podkreśla, że efekty są rzeczą  indywidualną, w zależności od nasilenia objawów przed stosowaniem. Na pewno chorzy zgłaszają, że ustąpiły napadowe, spastyczne kurcze mięśniowe. Łącznie z rehabilitacją ta terapia powoduje zmniejszenie napięcia i np całkowicie zamknięta, przykurczona ręka się częściowo otworzy i można wykonać toaletę i zapobiec maceracji naskórka i bolesnym ranom. Może spowodować, że powróci częściowo ruch zginania czy prostowania w ręce czy w stawie skokowym. Minimalna nawet poprawa dale dużo nadziei.

Jeżeli borykasz się z tym problemem zgłoś się do Poradni Neurologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.
Więcej informacji uzyskasz dzwoniąc na numer 32 47 84 267