Śląska Nagroda Jakości Szybka Terapia Narodowy Fundusz Zdrowia Ceryfikat 2015/47 ISO 9001ISO 9001 "Kompleksowość, wysoka jakość, bezpieczeństwo
- by ratować, leczyć, uczyć"
Aktualności
13.03.2019

LEKARZ RODZINNY RADZI - Pielęgnuj swój sen. Tabletki, to ostateczność

Masz problemy ze snem? Przychodzi ci do głowy, żeby sięgnąć po tabletki nasenne? Być może wcale nie jest to konieczne, bo wystarczy tylko zmienić swoje przyzwyczajenia i cieszyć się dobrym snem!

Jak podkreśla Andrzej Ryszczyk - lekarz na co dzień pracujący w Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju - kłopoty z zasypianiem to dzisiaj prawdziwa epidemia. A już zastosowanie kilku prostych zasad może przynieść zaskakujące efekty.

Zacznij od tzw. leczenia behawioralnego. Spraw, aby Twój mózg kojarzył łóżko tylko ze snem. Nie używaj go do żadnych innych czynności.  Jeśli czytasz leżąc w łóżku, oglądasz w nim film - wysyłasz do mózgu sprzeczne sygnały.  Z kolei gdy rano się obudzisz, wstań od razu.

Wielkim błędem może się okazać zasypianie przed ekranem telewizora lub ze smartfonem w dłoni. Dla wielu z nas to norma, a okazuje się że może być początkiem kłopotów – nasz umysł zamiast się wyciszyć i przygotować do snu, pobudza się...

Zadbaj również o tak podstawowe sprawy jak odpowiednia temperatura pokoju (około 19 stopni), wywietrzenie pomieszczenia przed snem. Unikaj jedzenia na dwie godziny przed położeniem się spać, gdyż trawiący żołądek zakłóca odpoczynek mózgu.
       
Odstaw kawę i mocne herbaty (wszystko co zawiera kofeinę, teinę) na osiem godzin przed pójściem spać. Alkohol również nie jest dobrym rozwiązaniem. W niewielkich ilościach ma działanie tonizujące, natomiast wypicie 2 piw czy kilku drinków będzie skutkowało zaburzeniami faz snu. Pomocny może okazać się napar z melisy, ciepłe mleko lub kakao (dostarczamy organizmowi tryptofan mający udział m.in. w wytwarzaniu melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za rytm okołodobowy organizmu). Nie pij za dużo, gdyż skutkiem będą wizyty w toalecie i wybicie z sennego rytmu.
       
Ogromne znaczenie ma również aktywność fizyczna, która pozwala nam zapanować nad stresem, co jest szczególnie istotne w przypadku wykonywania pracy niewymagającej wysiłku fizycznego. Wskazane jest zarezerwowanie czasu na spacer, ćwiczenia lub jakikolwiek sport, ale nie później niż na 3-4 godziny przed snem.

Nie wierz w mit, że im dłużej śpisz tym lepiej, ważniejsza jest jakość snu, który
ma swoje fazy- NREM i REM. Właściwe proporcje tych faz snu dają nam wypoczynek i siłę na kolejny dzień. W NREM największe znaczenie ma sen w stadium 3/4, tzw. sen głęboki. Wtedy do krwi wydzielane są hormony ważne dla naszego funkcjonowania.
    
Najpierw trzeba nauczyć się pielęgnować swój sen. Leki to nie tylko ostateczność, ale również i droga donikąd. Problem nie zostanie wyeliminowany natomiast dodatkowo pojawi się nowy czyli uzależnienie.

Diagnostykę zaburzeń snu należy zacząć od udania się do Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Twój lekarz rodzinny zdecyduje jak ci pomóc, czy włączyć leczenie farmakologiczne oraz w zależności od podłoża bezsenności – skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Zachęcamy do złożenia deklaracji wyboru Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju
telefon: 32 47 84 215