Śląska Nagroda Jakości Szybka Terapia Narodowy Fundusz Zdrowia Ceryfikat 2015/47 ISO 9001ISO 9001 "Kompleksowość, wysoka jakość, bezpieczeństwo
- by ratować, leczyć, uczyć"
Aktualności
08.05.2018

Światowy Dzień Higieny Rąk

Z okazji Światowego Dnia Higieny Rąk - obchodzonego 5 maja – w szpitalu przypominano osobom odwiedzającym jak właściwie dbać o czystość dłoni, korzystając z zainstalowanych dozowników do dezynfekcji rąk.

„ Na rękach przenosimy wiele niebezpiecznych szczepów bakterii, rotawirusy, pałeczki salmonelli czy tasiemce i owsiki.  Osoby odwiedzające chorych mogą być roznosicielami tych drobnoustrojów. Higiena rąk  to niezwykle istotne zagadnienie, gdyż  każdego roku, we wszystkich krajach świata pacjenci cierpią, a nawet umierają z powodu możliwych do uniknięcia zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje chorobotwórcze, które przenoszone są za sprawą  niezdezynfekowanych rąk. Higiena rąk stanowi podstawowy środek ograniczający rozprzestrzenianie się zakażeń. Jest to prosta czynność, ale brak konsekwentnego jej przestrzegania stanowi  problem w sektorze opieki zdrowotnej. Dlatego rozpowszechnianie tej wiedzy jest dla nas niezmiernie ważne. Celem dzisiejszej akcji jest przypomnienie i uświadomienie, jakie znaczenie ma odpowiednia higiena dłoni i jak od niej może zależeć nasze zdrowie”– tłumaczy Mariola Antończyk z Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych WSS Nr 2.
Brudne dłonie są źródłem prawie dziewięćdziesięciu procent chorób i zakażeń na całym świecie. Zarazki są niemalże wszędzie – w mieszkaniu, miejscu pracy, na ulicy, w sklepach czy w komunikacji miejskiej, a my dotykając chociażby klamki możemy się zarazić. Odwiedzając swoich bliskich w szpitalu łatwo możemy je przenieść. Zarazki mogą powodować choroby wielu układów – oddechowego (zapalenie oskrzeli, czy nawet płuc), pokarmowego (grupa żołądkowa, salmonella czy glistnica) oraz skóry, które również jest poważne i może wywołać uciążliwą opryszczkę, ropnie, czyraki czy bakteryjne zapalenie jamy ustnej.
Przy stoisku, mieszczącym się w głównym wejściu do szpitala, można było uzyskać informację na temat higieny rąk z prezentacją techniki dezynfekcji. Konsultantki udzielały porad w zakresie higieny rąk zwracając szczególną uwagę na prawidłowości w wykonywaniu techniki dezynfekcji. Każdy z odwiedzających stoisko mógł skorzystać z indywidualnych konsultacji i porad. Konsultantki demonstrowały wszystkim, którzy zechcieli uczestniczyć w prezentacji, jak należy prawidłowo myć i dezynfekować ręce, aby były one pozbawione drobnoustrojów.