Śląska Nagroda Jakości Szybka Terapia Narodowy Fundusz Zdrowia Ceryfikat 2015/47 ISO 9001ISO 9001 "Kompleksowość, wysoka jakość, bezpieczeństwo
- by ratować, leczyć, uczyć"
Aktualności
17.01.2018

Czynny udział szpitala w ćwiczeniach na wypadek sytuacji kryzysowych

    Pesronel szpitala czynie uczestniczył w ćwiczeniach zorganizowanych w celu skoordynowania pracy wszystkich służb, insekcji, straży i osób uczestniczących w działaniach reagowania kryzysowego.

Na sczęście były to tylko ćwiczenia, a wypadek, który miał miejsce był jedynie fikcyjny – co to za wyapdek ? Najpierw w budynku byłej łaźni górniczej przy ul. Towarowej 1 wybuchł pożar. Ponieważ ogień mógł objąć również inne obiekty Zakładu Wsparcia Produkcji JSW S.A., zarządzono ewakuację pracowników. Na miejsce zdarzenia zostały wezwane służby ratunkowe.
Później doszło do wypadku drogowego. Uczestniczyli w nim: bus, samochód osobowy oraz furgonetka Zakładu Karnego przewożąca osadzonych. Kilka osób zostało poszkodowanych.
    Taki scenariusz przyświecał zdarzeniu masowemu, które zostało zaplanowane na wypadek rzeczywistej sytuacji kryzysowej. Zadaniem wszystkich służb uczestniczących w ćwiczeniach było doskonalenie procedur i wymiana wspólnych doświadczeń, które mogłyby w przyszłości pomóc prowadzić coraz szybsze i skuteczniejsze niesienie pomocy poszkodowanym w zdarzeniach masowych.
    Do szpitala trafiło 3 poszkodowanych, którym natychmiast została udzielona pomoc medyczna. Byliśmy dobrze przygotowani w wielu obszarach – lekarze i pielęgniarki udzielili fachowej pomocy medycznej i co niezmiernie istotne świetnie poradzili sobie w kontakcie i komunikacji z poszkodowamyni, którzy byli obcojęzyczni. Wiązało się to z koniecznością wywiadu lekarskiego i komunikacją z pacjentami w języku obcym. Na miejscu do dyspozycji była również Pani psycholog, która udzielała wsparcia poszkodowanym.
    Szpital od wielu lat ma opracowaną procedurę reagowania „sztabu kryzysowego” i wzajemnego powiadomiania zarówmo pomiędzy pracownikami, jak i służbami zewnętrznymi, w taki sposób, aby jak najszybciej każdy z poszkodowanych w zdarzeniu masowym otrzymał pomoc medyczną. Tego radzaju ćwiczenia są niezmiernie ważne ponieważ mogą również służyć weeliminowaniu wszelkich niedociągnięć na wypadek wsytąpienia w rzeczywistości sytuacji kryzyskowych jaką niewątliwie są wypadki masowe.